Konsystencja mieszanki betonowej jest jednym z jej najważniejszych parametrów. Określa urabialność masy, co przekłada się na możliwość jej odpowiedniego ułożenia i zagęszczenia w szalunku podczas budowy. W celu oznaczenia konsystencji betonu wykorzystywana jest najczęściej metoda opadu stożka. Tłumaczymy, na czym polega badanie za pomocą stożka opadowego i jakie są dla niego alternatywy.
Na czym polega badanie metodą opadu stożka?
Badanie konsystencji metodą opadu stożka polega na umieszczeniu mieszanki betonowej w specjalnie do tego celu skonstruowanym metalowym stożku, zwanym stożkiem Abramsa. Po zdjęciu formy materiał zaczyna opadać. Różnica pomiędzy wysokością formy a najwyższym punktem opadłego stożka mieszanki betonowej pozwala na oznaczenie konsystencji masy. Zakres pomiarowy metody mieści się w granicach od 10 do 220 mm. Wysokość pomiaru może zostać przełożona na klasę konsystencji – od gęstoplastycznej S1 do bardzo ciekłej S5. W przypadku wyników wskazujących na klasę S5 metoda opadu stożka nie jest zalecana. Dokładne procedury badania oraz niezbędne do jego przeprowadzenia akcesoria określone są w normie PN-EN 12350-2.
Jakie inne metody wykorzystywane są przy oznaczaniu konsystencji betonu?
Badanie metodą stożka opadowego jest najpopularniejszym sposobem określenia konsystencji mieszanki betonowej. Istnieją jednak także inne badania betonu, dzięki którym można oznaczyć stopień płynności tego materiału. Metoda Ve-Be polega na pomiarze czasu, jaki potrzebny jest na rozpłynięcie się mieszanki w wyniku drgań, jakim poddana jest w specjalnie do tego celu stworzonym aparacie.
Kolejna metoda – oznaczanie stopnia zagęszczalności – opiera się na obliczeniach uwzględniających różnicę wysokości mieszanki umieszczonej w pojemniku przed i po zagęszczeniu. Stopień zagęszczalności jest zaś parametrem, który pozwala sklasyfikować konsystencję betonu.
Konsystencję mieszanki można również określić stosując metodę stolika rozpływowego. Płynny beton umieszczony na płycie stolika poddawany jest wstrząsom, a stopień jego rozpływu pozwala na określenie konsystencji.
W jakim celu badana jest konsystencja betonu?
Oznaczenie konsystencji mieszanki betonowej ma znaczenie dla jej zastosowania. Powinna ona zostać dobrana z uwzględnieniem sposobu wbudowania w konstrukcję i kształtu betonowanego elementu. Istotne znaczenie ma kwestia rozmieszczenia zbrojenia. Ważnym czynnikiem jest także sposób transportu mieszanki. Oznaczenie klasy konsystencji pozwala na zakup mieszanki odpowiedniej do potrzeb. Oprócz tego badania konsystencji mieszanki betonowej pomagają również w analizie wyników badań wytrzymałości i trwałości betonu.