Korozja to proces zachodzący w metalach, prowadząc do ich utlenienia. Żelazo i stop żelaza z węglem wykorzystywane do produkcji stali zbrojeniowej są szczególnie narażone na to zjawisko. Ze względu na znaczenie i funkcje, jakie spełnia stal zbrojeniowa, konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne. Jakie metody mogą być wówczas wykorzystane.
Cynkowanie ogniowe
Cynkowanie ogniowe to jedna z najpopularniejszych metod ochrony stali zbrojeniowej, znajdująca zastosowanie przy naprawach i wzmacnianiu konstrukcji. Proces ten polega na nanoszeniu na powierzchnię elementy wytrzymałej powłoki z cynku. Odbywa się to poprzez zanurzanie wyrobu stalowego w płynnym cynku. Kąpiel cynkowa trwa w granicach 1,5–5 minut. W pierwszych minutach grubość powłoki wzrasta gwałtownie, później przyrost stopniowo się zmniejsza. Przed cynkowaniem konieczne jest odpowiednie przygotowanie elementu. Polega ono przede wszystkim na dokładnym oczyszczeniu go z zanieczyszczeń na powierzchni metalu, usunięciu rdzy, zgorzelin, innych substancji niemetalicznych itp.
Pokrywanie stali zbrojeniowej powłokami antykorozyjnymi na bazie cementowej lub żywic epoksydowych
Pokrywanie odsłoniętej i oczyszczonej z produktów korozji stali zbrojeniowej powłokami antykorozyjnymi na bazie cementowej lub żywic epoksydowych znajduje bardzo częste zastosowanie. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze specjalnymi preparatami, które stosowane są przy renowacji żelbetu. Mogą to być jednoskładnikowe produkty na bazie cementu, które tworzą powłokę ochronną stali zbrojeniowej. W drugim przypadku mamy do czynienia z malowaniem lub rozpylaniem ciekłej żywicy epoksydowej na powierzchni stali zbrojeniowej. Inną metodą jest tworzenie powłoki epoksydowej na zbrojeniu poprzez przepuszczenie wstępnie nagrzanej stali przez złoże fluidalne zawierające proszek epoksydowy stapiający się z powierzchnią metalu. W ten sposób stal jest izolowana od cieczy, która może mieć na nią destrukcyjny wpływ.
Elektrochemiczne zabezpieczenie stali zbrojeniowej
Elektrochemiczne zabezpieczenie stali zbrojeniowej ma stosunkowo rzadsze zastosowanie. Te metody polegają na wykorzystaniu zjawiska elektrochemicznego przy ochronie stali zbrojeniowej.