Sondowanie dynamiczne polega na wbijaniu żerdzi zakończonych odpowiednią końcówką (zależną od typu sondowania) w podłoże gruntowe. Wbijanie prowadzone jest za pomocą młota o znormalizowanej masie i wysokości opadania. Najczęściej stosowane sondy dynamiczne to:
- Sonda lekka DPL – końcówka stożkowa wbijana za pomocą młota o masie 10 kg i wysokości spadania 50 cm
- Sonda średnia DPM – końcówka stożkowa wbijana za pomocą młota o masie 30 kg i wysokości spadania 50 cm
- Sonda ciężka DPH– końcówka stożkowa wbijana za pomocą młota o masie 50 kg i wysokości spadania 50 cm
- Sonda super ciężka DPSH– końcówka stożkowa wbijana za pomocą młota o masie 63,5 kg i wysokości spadania 75 cm
- Sonda cylindryczna SPT – końcówka cylindryczna o średnicy wewnętrznej fi 35 mm wbijana za pomocą młota o masie 63,5 kg i wysokości spadania 76 cm
Sondowania DPL/ DPM/ DPH/ DPSH stosuje się najczęściej do określenia zagęszczenia gruntów niespoistych zarówno rodzimych (stopień zagęszczenia ID) jak i nasypowych (wskaźnik zagęszczenia IS). Sondowania te mogą być również stosowane w wydzielenia stref słabych w podłożu gruntowym czy też określenia głębokości występowania podłoża nośnego. Sondowania te są proste a ich wykonanie względnie szybkie. Ich zaletą jest również to że stosowane są praktycznie na całym świecie a korelacji wyników pomiarów w stosunku do wyprowadzonych parametrów są dobrze udokumentowane i szeroko uznawane. Wykorzystując w praktyce sondowania DPL/ DPM/ DPH/ DPSH należy pamiętać że mają one również ograniczenia. Sondowania te nie nadają się do wyprowadzenia parametrów dla gruntów spoistych. Ich interpretacja jest ograniczona głębokością krytyczną sondowania powyżej której wyniki są obarczone błędem. Podczas sondowania należy również pamiętać aby sondowanie nie było prowadzone zbyt blisko otworu wiertniczego ponieważ rozluźnienie gruntów wywołane wierceniem może zaniżać wyniki sondowania.
Sondowania SPT stosuje się najczęściej do określenia stanu gruntów spoistych oraz niespoistych. Sondowania SPT mogą być stosowane również do określenia stref osłabienia w podłożu oraz do poboru małośrednicowych prób o nienaruszonej strukturze. Wadą tej technologii jest długi czas wykonania spowodowany tym że sondowanie wykonuje się z dna otworu a po każdym zagłębianiu na 45 cm sonda jest usuwana z otworu i prowadzone jest dalsze wiercenie aż do osiągniecia kolejnego poziomu na którym ma być wykonane sondowanie. Wyniki badań SPT pozwalają na wyprowadzenie stopnia plastyczności i stopnia zagęszczenia oraz kąta tarcia wewnętrznego i modułu ściśliwości. Stosowane są również metody projektowania fundamentów na podstawie wyników badań SPT.