Jak wygląda procedura zatwierdzania Dokumentacji geologiczno-inżynierskiej?
Dokumentacja geologiczno-inżynierska, w myśl przepisów rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych, to dokument, który należy sporządzić dla obiektów budowlanych trzeciej kategorii oraz złożonych warunkach. Dokumentacja geologiczno-inżynierska to opracowanie, które powstaje z udokumentowania robót geologicznych wykonanych na podstawie projektu robót geologicznych. W przypadku dokumentacji geologiczno-inżynierskiej istotne jest to, że musi ona zostać zatwierdzona przez organ administracji geologicznej. W związku z powyższym, aby uzyskać zatwierdzenie dokumentacji należy przejść następującą procedurę:
- Przygotowanie Projekt robót w oparciu o archiwalne dane geologiczne
- Złożenie Projekt robót do właściwego organu administracji geologicznej
- Uzyskanie decyzji zatwierdzającej projekt robót (czas na wydanie decyzji przez organ administracji geologicznej to 30 dni, w przypadkach skomplikowanych 60 dni)
- Uprawomocnienie decyzji (zwykle 14 dni od daty jej skutecznego dostarczenie do Wnioskodawcy)
- Zgłoszenie rozpoczęcia robót (nie później niż 14 dni przed ich rozpoczęciem)
- Wykonanie robót geologicznych, badań laboratoryjnych oraz innych niezbędnych prac
- Przygotowanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej
- Złożenie Dokumentacji geologiczno-inżynierskiej do właściwego organy administracji geologicznej
- Uzyskanie decyzji zatwierdzającej dokumentację geologiczno-inżynierską (czas oczekiwania analogiczny jak w punkcie 3))
- Uprawomocnienie decyzji (czas oczekiwania jak w punkcie 4))
Dopiero dokumentacja geologiczno-inżynierska która uzyskała prawomocną decyzję zatwierdzającą może być załącznikiem do projektu budowalnego. Jak widać procedura urzędowa w przypadku dokumentacji geologiczno-inżynierskiej jest długa i zwiła, dlatego ważne jest, aby pomyśleć o niej już na wczesnym etapie projektu. Dziki temu zaoszczędzimy sobie późniejszych problemów z harmonogramem a jednocześnie już na wcześniejszym etapie będziemy mieć dostęp do informacji na temat podłoża, na którym będzie stał projektowany obiekt. Aby wykonać profesjonalną dokumentację geologiczno-inżynierską zapraszamy do kontaktu z naszym działem geologii Geolog – wykwalifikowany specjalista do badań terenowych (barg.pl).