Iniekcja ciśnieniowa jest zabiegiem przeprowadzanym, gdy betonowa konstrukcja budowlana wymaga wzmocnienia lub uszczelnienia. Pozwala ona uniknąć inwazyjnych, czasochłonnych i kosztownych prac przygotowawczych, takich jak np. odkopywanie fundamentów czy odsłanianie ścian budynku. Iniekcja ciśnieniowa jest doskonałym sposobem na wykonanie niedrogich, szybkich i skutecznych prac naprawczych, które zwiększą wytrzymałość całej konstrukcji.
Wyróżnia się wiele rodzajów iniekcji: sklejające, uszczelniające, wypełniające, kurtynowe, podcinające oraz strukturalne. Te ostatnie są wykonywane po to, aby naprawić nieprawidłowo wykonaną hydroizolację zewnętrznych ścian budynków. Dzięki nim ściana nie przepuszcza wody, a na jej powierzchni nie pojawiają się przecieki. Jest to możliwe, gdyż podczas iniekcji w ścianę tłoczona jest żywica pod ciśnieniem. Wypełnia ona wszystkie pustki, dzięki czemu woda nie ma już możliwości wnikania w nią.
Czym są iniekcje strukturalne betonu?
Iniekcje strukturalne to idealna metoda naprawcza wykorzystywana po to, aby zwiększyć trwałość i odporność betonowych konstrukcji. Stary beton bywa często niejednorodny i porowaty. Robi się taki z czasem, gdyż każdego dnia oddziałuje na niego wiele szkodliwych czynników zewnętrznych (np. wysoka temperatura, penetracja wody czy karbonatyzacja). Dzięki wypełnieniu wszelkich rys, pęknięć i luk specjalistycznym preparatem wykorzystywanym do iniekcji strukturalnych beton staje się znów odporny na działanie wody, która nie może już wnikać w jego strukturę, powodując szkody.
Iniekcja strukturalna betonu krok po kroku
Zanim w betonową konstrukcję zacznie być tłoczona żywica pod ciśnieniem, konieczne jest wywiercenie w naprawianej powierzchni siatki otworów. Z reguły powinny być one od siebie oddalone o 15 do 25 cm, a ich głębokość zwykle nie powinna przekraczać 2/3 grubości muru. W przygotowanych otworach montowane są pakery, a następnie przy użyciu specjalistycznej pompy iniekcyjnej tłoczona jest w nie żywica poliuretanowa. Kiedy żywica wypełni już wszystkie luki, rysy i pustki w betonie, pakery są demontowane, a ściana naprawiana. Uzupełniane są wszystkie otwory po pakerach, a jeśli jest taka potrzeba również odtwarzana powłoka tynkowa.