Podłoże gruntowe odkształca się, gdy zmienia się sposób oraz wartości działających na nie sił. Grunty odkształcają się stosunkowo wolno, lecz odkształcenie to może mieć sposób znaczący i trwały. To, jak bardzo się odkształcą, zależy od ich zagęszczenia, a co za tym idzie porowatości, a także wartości działających na nie sił. Zmiany te są tylko częściowo odwracalne. Aby dokładnie wyznaczyć nośność gruntu, a także obliczyć wskaźnik zagęszczenia podłoża, przeprowadza się badanie lekką płytą dynamiczną. W jego wyniku otrzymuje się moduł odkształcenia Evd.
Jak przebiega badanie lekką płytą dynamiczną?
Wielką zaletą badania lekką płytą dynamiczną jest fakt, iż można je wykonać praktycznie wszędzie, gdyż nie wymaga ono użycia przeciwwagi. Dzięki temu możliwe jest wyznaczanie nośności podłoża nawet w trudno dostępnych miejscach. Badanie to sprawdza się więc nawet w przypadku wykopów. Można je stosować na podłożu, którego grubość nie przekracza pół metra. Nie zajmuje ono zbyt dużo czasu i jest stosunkowo proste do wykonania. Aby je przeprowadzić, potrzebna jest płyta obciążeniowa, której średnica wynosi 300 mm oraz obciążnik o masie 10 kg (obciążnik ten potocznie nazywa się babą). Płytę umieszcza się na podłożu, a następnie opuszcza na nią z wysokości 70 cm obciążnik. Za każdym razem, gdy obciążnik uderza w płytę, podłoże osiada stosownie do przyłożonej siły oraz zagęszczenia podłoża. Specjalistyczny rejestrator analizuje cały proces badawczy.
Badanie lekką płytą dynamiczną składa się z dwóch części: próbnej (podczas której wykonuje się 3 obciążenia próbne) oraz właściwej (wówczas wykonywane są 3 uderzenia właściwe, których wyniki trafiają do dokumentacji). Ważnym elementem takiego badania jest elektroniczne urządzenie, które jest połączone z płytą dynamiczną przewodem lub przez Bluetooth. To ono zapisuje wszystkie wyniki oraz przeprowadza obliczenia, na podstawie których otrzymujemy dynamiczny moduł odkształcenia podłoża Evd.
Czego można się dowiedzieć z modułu odkształcenia podłoża?
Moduł odkształcenia podłoża gruntowego pozwala ocenić prędkość osiadania gruntu, a także poznać jego nośność oraz zagęszczenie. Wyznaczenie takiego modułu jest wymagane przede wszystkim dla terenów, na których mają powstać obiekty budowlane lub inwestycje drogowe. Badanie płytą dynamiczną jest także wykonywane w miejscach, gdzie w przyszłości będą pracować ciężkie maszyny budowlane. Dzięki temu badaniu można dowiedzieć się, jaki jest stan zagęszczenia gruntów i upewnić się, że mające powstać na nich obiekty będą stateczne, trwałe i bezpieczne.