Jednym z elementarnych składników wszelkich materiałów budowlanych jest piasek. Bez niego nie powstałaby żadna zaprawa. Dla wielu osób jest to zaskakująca informacja, bo mówiąc o materiałach budowlanych mają zazwyczaj na myśli cegły, wapno, pustaki czy cement.
Dlaczego istotna jest jakość piasku?
Jakość piasku użytego w roli kruszywa do wyrabiania zapraw budowlanych jest niezwykle istotna. Dobry piasek będzie miał wpływ na trwałość i jakość budowanego muru czy niezawodność budowanej drogi. Aby zapewnić jego odpowiednią jakość, należy systematycznie przeprowadzać badania kruszyw.
Piasek powinien spełniać wymagania określonych norm. Inny piasek będzie idealny do betonu, inny do mieszanek bitumicznych, inny do budownictwa drogowego. W celu określenia jego składu i jakości wykonuje się badania laboratoryjne, które wykazują jaką dany piasek ma zawartość pyłów, jaki jest jego skład granulometryczny oraz ile siarki i chlorków zawiera. Dzięki poznaniu jego właściwości można zakwalifikować go do konkretnego zastosowania w budownictwie.
Piasek budowlany
W budownictwie wyróżniamy dwa typy piasku budowlanego: zasypowy i płukany.
Pierwszy rodzaj jest gorszej jakości, wykorzystuje się go zazwyczaj do prac związanych z wyrównywaniem terenu, zasypywania czy obsypywania fundamentów, a także do zabezpieczania rur i kabli układanych w wykopach. Jest to tańsza alternatywa dla piasku płukanego.
Piasek płukany charakteryzuje się lepszą jakością, więc używa się go do sporządzania betonów i zapraw. Nie zawiera w sobie drobnych cząstek i humusu, który jest czynnikiem utrudniającym wiązanie. Ten rodzaj piasku odznacza się wysokim współczynnikiem zagęszczenia i ziarnistością. Najczęściej wykorzystywany w budownictwie jest piasek płukany o frakcji 0-2 mm. To właśnie z tego piasku przygotowuje się betony, zaprawy oraz podłoże pod kostkę brukową.
Jaki piasek do zapraw jest najlepszy?
Do zapraw stosujemy wyłącznie piasek płukany, niezawierający iłów, gliny i innych substancji pogarszających jego jakość.
W zależności od rodzaju zaprawy stosowany jest piasek o odpowiednim uziarnieniu:
- Zaprawa cementowa i cementowo wapienna – piasek o ziarnie do 2 mm.
• Zaprawa gipsowa lub gipsowo-wapienna – piasek o średnicy ziaren do 1 mm.
• Zaprawa murarska – naturalnego piasku kwarcowego albo piasku łamanego z twardych skał. - Gładź – drobny piasek, którego ziarna charakteryzują się średnicą od 0,25 – 0,5 mm.
• Tynk – piasek o ziarnach różnej wielkości – im drobniejsze będzie ziarno piasku, tym gładsza będzie tynkowana powierzchnia