Torkret to, innymi słowy, beton natryskowy. Technikę dynamicznego nakładania zaprawy albo betonu nazywa się torkretowaniem. Została ona po raz pierwszy zastosowana w 1910 roku w USA, a do Europy dotarła nieco później, bo w 1921 roku. Od tego czasu jest często wykorzystywana głównie w pracach o charakterze renowacyjnym, wzmocnieniowym lub naprawczym.
Na czym polega torkretowanie i jakie są jego zastosowania?
Torkretowanie to nakładanie mieszanki betonowej przy użyciu metody natrysku pneumatycznego. Można je wykonać, stosując specjalistyczne urządzenia. Proces ten umożliwia dynamiczne nakładanie zaprawy lub betonu. Charakteryzuje się dużą prędkością. Taki sposób nakładania betonu sprawia, że jest on jeszcze bardziej trwały, wytrzymały i nieprzepuszczalny. Zaprawa albo beton jest wtryskiwany w miejsce wbudowania.
Wielką zaletą torkretowania jest niemal nieograniczona niczym (poza wyobraźnią) możliwość kształtowania. Dzięki temu torkret jest chętnie stosowany w różnych konstrukcjach. Torkretowanie wykorzystywane jest przy renowacjach, wzmocnieniach lub naprawach między innymi: mostów, wiaduktów, tuneli, murów oporowych, obiektów hydrotechnicznych czy posadzek przemysłowych.
Dwie technologie torkretowania
Wyróżnia się dwie technologie torkretowania: suchą i mokrą. Różnią się one między sobą momentem, w którym dodawana jest do suchych składników mieszanki betonowej woda. Torkretowanie mokre jest efektywne i stosunkowo niedrogie, dlatego stosuje się je podczas prac, które wymagają użycia bardzo dużych ilości betonu. W tym procesie gotowa, przygotowana tradycyjnie zaprawa betonowa jest hydraulicznie transportowana do dyszy natryskowej, a następnie pneumatycznie natryskiwana na wyznaczone miejsce. Dzięki temu wyeliminowany jest problem pylenia, a nakładanie nawet bardzo cienkich warstw betonu staje się możliwe.
Metoda sucha polega na umieszczeniu w torkretnicy suchej mieszanki cementu i kruszywa. Stamtąd za pomocą sprężonego powietrza mieszanka ta jest przesyłana do dyszy natryskowej. Woda jest do niej również dostarczana, ale osobno, a więc mieszanka jest zwilżana dopiero w momencie natryskiwania. Ta technologia jest stosowana przede wszystkim tam, gdzie nie można szybko dostarczyć potrzebnej ilości gotowej mieszanki betonowej, a także tam, gdzie priorytetem jest estetyka wykonywanej płaszczyzny. Torkretowanie na sucho wymaga zachowania właściwych proporcji, gdyż wody nie może być ani za dużo, ani za mało, aby beton miał zadowalające parametry wytrzymałościowe.