Oznaczanie składu ziarnowego to jedno z podstawowych badań kruszyw budowlanych. Do tego celu wykorzystywana jest metoda przesiewania. Po rozdzieleniu analizowanego materiału na frakcje ziarnowe ustalany jest procentowy ich udział w próbce. Wyjaśniamy, jak przebiega oznaczanie składu ziarnowego kruszyw i w jakim celu przeprowadzane jest to badanie.
Jak przebiega badanie składu ziarnowego kruszyw budowlanych?
Oznaczanie składu ziarnowego kruszyw budowlanych przeprowadzane jest zgodnie z normą PN-EN 933-1:2012. W celu rozpoznania frakcji ziarnowych stosowana jest metoda przesiewania. Liczba sit oraz wymiary otworów w sitach dobierane są w zależności od rodzaju próbki, która poddawana jest analizie. Badanie składu ziarnowego wykonywane może być metodą przesiewania na sucho lub mokro. Niekiedy przemywanie próbki może zmienić fizyczne właściwości kruszyw lekkich. W takiej sytuacji stosowana jest wyłącznie metoda przesiewania na sucho.
Podczas badania składu ziarnowego kruszyw potrzebny jest komplet sit, wstrząsarka, waga laboratoryjna, zestaw pojemników, pędzelek do czyszczenia sit oraz suszarka. Odpowiednio dobrane sita, o różnych wymiarach oczek, ustawiane są na wstrząsarce. Badany materiał pod wpływem wstrząsania ulega podziałowi. Poszczególne frakcje zbierane są do osobnych pojemników i ważone. Na podstawie obliczeń ustalany jest ich procentowy udział w badanej próbce.
W jakim celu oznaczany jest skład ziarnowy kruszyw?
Analiza sitowa to jedno z najważniejszych badań kruszyw. Pozwala określić właściwości materiału i możliwości jego zastosowania. Znajomość składu ziarnowego kruszywa jest szczególnie ważna w przypadku produkcji betonu. Proporcje poszczególnych frakcji mają bowiem wpływ na konsystencję i urabialność mieszanki betonowej, a także na wytrzymałość, wodoszczelność i mrozoodporność stwardniałego betonu.
Skład ziarnowy kruszyw budowlanych badany jest metodą przesiewania. Analiza sitowa ma szczególnie duże znaczenie przy produkcji betonu, ponieważ od składu ziarnowego kruszyw zależy szereg właściwości mieszanki betonowej oraz stwardniałego betonu.