Audyt wewnętrzny jest istotnym elementem zakładowej kontroli produkcji, a jego rola w utrzymywaniu skutecznego systemu ZKP i zapewnieniu jakości wytwarzanych wyrobów jest nieoceniona. W tym wpisie przeanalizujemy działanie audytu wewnętrznego w zakładowej kontroli produkcji na przykładzie wyrobów budowlanych.
Rola audytu wewnętrznego w zakładowej kontroli produkcji
Audyt wewnętrzny odgrywa kluczową rolę w zakładowej kontroli produkcji. Jest narzędziem, które pomaga producentowi weryfikować czy spełnia wymagania związane z produkcją i wprowadzeniem do obrotu wyrobów budowlanych. Audyt wewnętrzny, jak sama nazwa wskazuje, wykonywany jest na zlecenie samego producenta i na jego wewnętrzny użytek. Audyt wewnętrzny ma dostarczać producentowi rzetelne informacje o procesie produkcji i wytwarzanych wyrobach, dlatego istotne jest, aby audytorzy byli kompetentni, ale również bezstronni. Tylko brak bezpośredniego powiązania z danym obszarem, w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem audytora wewnętrznego, pozwolą ocenić procesy i wyroby w sposób właściwy i niezależny.
Działania podejmowane w następstwie audytu wewnętrznego
Podczas audytu wewnętrznego zakładowej kontroli produkcji oceniane są obszary mające realny wpływ na proces produkcji, a tym samym na jakość, trwałość i bezpieczeństwo wytwarzanego wyrobu. Te obszary to m.in. surowce stosowane w produkcji, proces technologiczny i urządzenia produkcyjne, kompetencje personelu zakładu produkcyjnego, laboratorium badawcze i badania wyrobu, magazynowanie i etykietowanie wyrobu itd. Zaobserwowane różnice w odniesieniu do wymagań, niezgodności czy spostrzeżenia, bezdyskusyjnie są podstawą do przeprowadzenia analizy dotychczasowego postępowania w danym obszarze i wprowadzenia odpowiednich działań adekwatnych do sytuacji. Zależnie od zidentyfikowanego problemu, działania te mogą być korektą w odniesieniu do niezgodności i/lub środkiem zapobiegawczym, jeżeli występuje ryzyko, że niezgodność może wystąpić w przyszłości.
Zapewnienie jakości i bezpieczeństwa dzięki audytowi wewnętrznemu
Rzetelne prowadzenie działań w reakcji na identyfikowane podczas audytu wewnętrznego uwagi doskonalą system zakładowej kontroli produkcji. Sumiennie wprowadzane zmiany wpływają na podniesienie świadomości personelu, co z kolei wpływa na zapewnienie właściwego procesu produkcji.
Systematyczne przeprowadzanie audytów wewnętrznych i stosowanie się do podjętych po audytach działań, pozwala na utrzymywanie skutecznego systemu zakładowej kontroli produkcji i spełnienie przez producenta przepisów prawa w odniesieniu do produkowanych wyrobów budowlanych. Przede wszystkim jednak, co nadrzędne i najważniejsze do nas wszystkich, przekłada się to wprowadzanie na rynek trwałych i bezpiecznych w użytkowania wyrobów budowlanych.