Beton jest jednym z materiałów, najczęściej wykorzystywanym w budownictwie liniowym i kubaturowym. Dzięki swojej specyfice sprawdza się w niemal wszystkich zastosowaniach, od fundamentów domów jednorodzinnych po budowę pylonów mostów. Za tak szerokie spektrum zastosowań odpowiadają różne rodzaje mieszanek betonowych, których receptury są tworzone z myślą o konkretnych zastosowaniach specjalnych. Jednym z takich betonów opracowanych do ściśle określonych celów jest beton kontraktorowy. Sprawdźmy, czym jest beton kontraktorowy i gdzie się go stosuje.
Charakterystyka użycia betonu kontraktorowego
Beton kontraktorowy powstaje z mieszanki o specjalnym składzie, która umożliwia wykonywanie betonowania w bardzo wymagających warunkach. Najczęstszymi obszarami, w których stosuje się tego typu betony, są budowy różnego rodzaju elementów podwodnych. Beton kontraktorowy znajduje zastosowanie m.in. przy budowie falochronów, urządzeń portowych, podpór i filarów mostów czy kładek. Beton tego typu jest wykorzystywany również w budownictwie lądowym, przede wszystkim podczas wylewania ścian szczelinowych, przy palowaniu, a także przy iniekcjach służących zagęszczaniu podłoża.
Cechy betonu kontraktorowego
Użyteczność betonu kontraktorowego wynika przede wszystkim z jego wodoszczelności a także ciekłości i samozagęszczalności mieszanki. Mieszanka kontraktorowa ma bardzo płynną konsystencję, może być więc stosunkowo łatwo pompowana na większe odległości, a dostarczona na miejsce swobodnie się rozpływa, wypełniając wolne przestrzenie i równomiernie układa się wokół zbrojeń. Dzięki samozagęszczalności układany beton nie musi być wibrowany, co w większości miejsc, w których jest wykorzystywany, byłoby to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania.
Układanie betonu kontraktorowego
Mieszanka betonowa jest układana przy pomocy specjalnej rury, która jest doprowadzana w miejsce betonowania. Zwykle koniec rury jest uszczelniany korkiem, który ulega usunięciu pod wpływem podawanego betonu. Podczas wykonywania konstrukcji podwodnych szczególnie ważne jest, by koniec rury służącej do betonowania był stale zagłębiony w podawanym materiale, co zapobiega wypłukiwaniu i nierównomiernemu rozkładowi mieszanki.