W języku potocznym często mylnie używa się zamiennie określenia beton i cement. Te dwa materiały budowlane są powszechnie wykorzystywane w budownictwie, jednak różnią się od siebie składem i zastosowaniem. Zarówno beton, jak i cement używane w budownictwie muszą wyróżniać się najwyższą jakością, dlatego ważne jest przeprowadzanie ich badań. Tylko najlepsze materiały dają gwarancję trwałości i bezpieczeństwa wznoszonych konstrukcji.
Czym jest cement i jak powstaje?
Cement jest rodzajem hydraulicznego spoiwa mineralnego. W przeciwieństwie do betonu jest półproduktem. Powstaje w cementowaniach poprzez zmieszanie wypalanych skał osadowych (wapń, glina lub margiel) z gipsem. Po zmieszaniu gotowego cementu z wodą używa się go do łączenia ze sobą różnych materiałów. Proces produkcji cementu rozpoczyna się od dokładnego rozdrobnienia wapienia i oczyszczenia gliny. Kolejnym krokiem jest zmielenie ich na miałki proszek, który jest następnie wypalany w piecach cementowych. Tak powstaje tzw. klinkier cementowy, który miesza się później z gipsem oraz innymi dodatkami. Aby otrzymać cement, należy jeszcze przygotowaną w ten sposób mieszankę ponownie zmielić.
Żeby zaprawa cementowa była jak najlepsza, cement musi mieć odpowiednią wytrzymałość na ściskanie i zginanie. Chcąc zapewnić mu najwyższą możliwą jakość, należy przeprowadzić jego badanie. Zajmuje się tym m.in. Grupa Barg, która podczas takich badań sprawdza jego właściwości mechaniczne, fizyczne i chemiczne.
Czym jest beton?
Beton to już produkt końcowy, który nie mógłby powstać bez cementu. Jest to bowiem materiał budowlany powstający przez połączenie cementu z kruszywem, którym może być np. piasek albo żwir, wodą i różnymi dodatkami wpływającymi na jego parametry. Cement pełni w tym wypadku funkcję spoiwa. Beton jest powszechnie stosowany w budownictwie, gdyż charakteryzuje się doskonałymi właściwościami. Jest trwały, wytrzymały i odporny na działanie wielu czynników zewnętrznych. Doskonale nadaje się więc do wznoszenia konstrukcji budowlanych.
Dlaczego należy wykonywać badania betonu?
Beton jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych, dlatego niezwykle istotna jest jego wysoka jakość. Ma ona bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo oraz wytrzymałość stawianych budynków. Aby mieć pewność, że jest on odpowiedniej jakości, należy przeprowadzić badanie betonu. Celem takiego badania jest przeprowadzenie dokładnej analizy mieszanki betonowej lub stwardniałego betonu. Na jego podstawie można określić, jaka jest zawartość powietrza, nasiąkliwość (czyli to, ile wody może wchłonąć do całkowitego nasycenia porów), lepkość, mrozoodporność czy wodoprzepuszczalność konkretnego betonu. Można również przeprowadzić testy na jego wytrzymałość i trwałość. Sprawdzana jest wówczas jego wytrzymałość na ściskanie, a także zginanie i rozciąganie przy rozłupywaniu.
Kontrolowanie jakości betonu, którego używa się na budowie, to jedyny sposób, aby mieć całkowitą pewność, iż wznoszona konstrukcja budowlana będzie stabilna, wytrzymała i bezpieczna.