Każdy wyrób budowlany, który został wprowadzony do obrotu ze znakiem budowlanym, powinien mieć Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych w wersji elektronicznej lub papierowej. Jest to dokument potwierdzający deklarowane przez producenta właściwości użytkowe wyrobu według przedmiotowej polskiej normy wyrobu lub krajowej oceny technicznej. Zawarte są w nim wszystkie najważniejsze informacje dotyczące cech materiału.
Obowiązek wydawania DWU
Wymóg wyrabiania Deklaracji Właściwości Użytkowych obowiązuje od czasu unijnego rozporządzenia nr 305/2011 znanego jako CPR (Construction Products Regulation). Można w nim przeczytać, w jaki sposób powinny być wprowadzane do obrotu produkty wytwarzane, dystrybuowane oraz sprzedawane na terenie państw członkowskich UE. Każdy z wyrobów należy poddać specjalistycznym badaniom według metodologii opisanej w normie zharmonizowanej (hEN) lub w odpowiedniej europejskiej ocenie technicznej. Dokumenty te mają określić zasadnicze charakterystyki wyrobu oraz przypisać wytyczne, które ułatwią producentom wdrożenie systemu oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych. Takie badania zaleca się przeprowadzać u akredytowanych i notyfikowanych jednostek.
Nadrzędność przepisów
W przypadku wyrobów budowlanych w pełni objętych normami zharmonizowanymi producent jest zobowiązany do oznakowania ich znakiem CE. Jeśli jednak nie ma odpowiedniej normy – lub jeśli norma zharmonizowana nie obejmuje w pełni wszystkich właściwości użytkowych wyrobu – producent może wystąpić o wydanie dla produktu europejskiej oceny technicznej (EOT) opracowywanej na podstawie Europejskich Dokumentów Oceny (EAD). To również prowadzi do oznakowania wyrobu CE. Analogicznie należy postępować na drodze krajowej, co kończy się oznakowaniem wyrobu znakiem budowlanym.
Zakładowa Kontrola Produkcji
Podstawą wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych jest wdrożenie systemu Zakładowej Kontroli Produkcji, która będzie odpowiedzialna za stałą weryfikację wyrobów sprzedawanych przez producenta. Dopiero po wdrożeniu ZKP oraz wykonaniu odpowiednich badań typu produkt możne być oznaczony znakiem CE lub B. Wtedy wydaje się dla niego (Krajową) Deklarację Właściwości Użytkowych, która zezwala na wprowadzenie go do sprzedaży. Zakres DWU został opisany w Rozporządzeniu 574/2014 i uwzględnia:
- kod identyfikacji produktu,
- dane producenta,
- zastosowanie wyrobu,
- systemy oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych,
- normę zharmonizowaną lub odniesienie do innego dokumentu oceny,
- notyfikowaną jednostkę odpowiedzialną za wykonanie.
Ponadto w tabeli powinny być przedstawione deklarowane właściwości użytkowe produktu. Wystawienie DWU jest obligatoryjne od 1 lipca 2013 roku. Wynika to z zastąpienia dyrektywy 89/106/EWG Rozporządzeniem 305/2011 CPR. DWU zastąpiło także obowiązujące poprzednio Deklaracje Zgodności (DZ).
Używanie produktów opatrzonych odpowiednimi certyfikatami to gwarancja, że posiadają one jakość i parametry zadeklarowane przez producenta. Jest to również sposób na porównanie różnych rozwiązań budowlanych na podstawie jednoznacznie określonych parametrów. DWU pozwala również uzyskać odbiór budowlany i stanowi jeden z elementów dokumentacji będącej uzupełnieniem dziennika budowy.