Odwierty geologiczne są częścią badania geotechnicznego, które powinno być zlecane specjalizującym się w tego typu pracach firmom, zanim na gruncie zaczną się jakiekolwiek prace budowlane. Ich celem jest precyzyjne określenie warunków wodno-gruntowych podłoża przeznaczonego pod inwestycję. W naszym kraju nie ma obowiązku prawnego, aby przeprowadzać badania gruntu, ale mimo braku regulacji prawnych, zdrowy rozsądek powinien zawsze nakazywać inwestorom ich przeprowadzenie. W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka podstawowych powodów, dla których warto przed rozpoczęciem prac konstrukcyjnych zainwestować w rzetelne badania ziemi, na której ma stanąć budynek.
Dlaczego warto wykonywać badania gruntu?
Starannie przeprowadzone badania geotechniczne sprawią, że właściciel nieruchomości będzie mógł w przyszłości uniknąć wielu bardzo poważnych problemów, które mogą być przyczyną późniejszych kosztownych prac remontowych. Oto podstawowe kłopoty, których można uniknąć, jeżeli przed rozpoczęciem budowy dokładnie przebadamy grunt:
• Pękające ściany budynku.
• Zapadające się fundamenty.
• Podmakanie fundamentów.
• Zalewanie piwnic.
• Zawilgocenie piwnic i murów.
Architekci, projektanci oraz konstruktorzy chętnie korzystają z analizy gruntu, na którym ma powstać budynek. To ten dokument staje się podstawą ich pracy, dzięki czemu projekt jest optymalnie dopasowany do warunków podłoża gruntowego na konkretnej działce budowlanej.
W czym jeszcze mogą pomóc badania geotechniczne?
Oprócz spokoju ducha wynikającego z pewności, że wymarzony dom będzie stał na solidnym, stabilnym podłożu, a co za tym idzie, będzie to budynek trwały, decydując się na przeprowadzenie badań gruntu, możemy doświadczyć jeszcze kilku innych korzyści. Badanie geologiczne pozwoli oszczędzić pieniądze, które musielibyśmy wydać na ewentualne zmiany w projekcie. Podczas wykonywania odwiertów geologicznych można znaleźć pokaźne złoża piasku, które mogą przydać się później na budowie. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze niezbędne do jego zakupu. Dodatkowym atutem jest możliwość uzyskania informacji o stanie gleb i wód znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie naszej działki. Geolodzy mogą doradzić nam, jaką izolację powinniśmy wykonać dla fundamentów naszego budynku oraz podpowiedzieć różne optymalne rozwiązania budowlane dla domu budowanego na danej działce. Jednak główną zaletą badań gruntu jest zyskanie pewności, że nasza nieruchomość będzie stała na solidnym podłożu, dzięki czemu unikniemy nieodwracalnych uszkodzeń jej konstrukcji.