Sondowania DMT (ang. dilatometer Marchetti test)
Badanie standardowym dylatometrem polega na pomiarach ciśnienia gazu działającego na stalową, kołową membranę umieszczoną na jednej z powierzchni bocznych stalowego ostrza łopatki dylatometru. Badanie polega na statycznym pogrążaniu końcówki za pomocą żerdzi i siłownika, a następnie wykonaniu na wybranych głębokościach albo w sposób pół ciągły kolejnych testów. Zaleca się aby badanie wykonywać co 20 cm. Test polegają na zadaniu ciśnienia gazu, które powoduje ruch membrany w kierunku do gruntu. Za pomocą sygnału elektrycznego identyfikuje się wartości ciśnienia, które wymusza ruch membrany.
Mierzone są trzy wartości ciśnienia: p0, p1, p2. W efekcie wyprowadza się parametry:
- moduł dylatometryczny EDMT,
- wskaźnik materiałowy IDMT,
- współczynnik naprężenia poziomego KDMT
Dlaczego wykonywane są sondowania DMT?
Sondowania DMT są przydatne do ustalenia historii naprężeń w gruncie oraz szacowania wartości parametrów geotechnicznych tj.:
- wytrzymałość na ścinanie bez odpływu cu,
- naprężenia prekonsolidacyjne OCR,
- moduł odkształcenia E0,
- współczynnik parcia bocznego K0,
- współczynnik konsolidacji ch.
Wyniki badań DMT mogą być również wykorzystywane bezpośrednio do:
- wyznaczania osiadań fundamentów bezpośrednich,
- oceny nośności pali,
- identyfikacji powierzchni poślizgu w analizach stateczności,
- ocena jakości wykonywania wzmacniania podłoża.
Jakimi wymiarami charakteryzuje się łopatka dylatometru płaskiego?
Dylatometr płaski DMT, zgodnie ze standardami opisanymi w Eurokodzie 7
i w specyfikacji technicznej (normie) charakteryzuje się stalową łopatką o wymiarach 95+/-1mm szerokości i długości 170÷180 mm (bez ostrza) oraz 15+/-1 mm grubości. Łopatka zakończona jest ostrzem o kącie 12o÷16o i długości 55 mm. Po jednej stronie zlokalizowana jest okrągła stalowa membrana o grubości 0,2÷0,3 mm, odkształcająca się o ustaloną wartość (1,1 mm) pod wpływem ciśnienia gazu, przekazując naprężenia na grunt.
W jaki sposób łopatka jest wprowadzana w grunt?
Łopatka wprowadzana jest w grunt za pomocą żerdzi (o średnicy 36÷50 mm) i jest pogrążana statycznie w grunt. Zalecane tempo penetracji wynosi od 10 mm/s do 30 mm/s.
W gruntach zwartych zalecana jest wolniejsza penetracja w celu zapobiegania uszkodzeniu membrany. Żerdzie są nawlekane na kabel (elektryczno-pneumatyczny), dzięki któremu zamykany jest obwód elektryczny sygnalizujący pomiar oraz transportowany jest gaz służący do wypełniania membrany.