Rozpoczęcie inwestycji budowlanej wymaga wcześniejszego zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji, związanej nie tylko z samym projektem, ale także z gruntem, na którym obiekt ma być posadowiony. Dokładne sprawdzenie parametrów gruntu to nie tylko wymóg formalny, konieczny do uzyskania pozwolenia na budowę, ale także działanie w interesie inwestora, umożliwia bowiem odpowiednie dopasowanie poszczególnych elementów wznoszonej konstrukcji do nośności gruntu oraz i jego charakterystyki. Dokumentem, który zawiera potrzebne informacje, jest opinia geotechniczna. Zawiera ona szczegółowy opis właściwości gruntu na podstawie przeprowadzonych badan geotechnicznych. Sprawdźmy, kiedy opinia geotechniczna jest wymagana.
Kategorie geotechniczne budynków
Zgodnie z obowiązującymi przepisami sporządzenie opinii geotechnicznej jest wymagane przy występowaniu o pozwolenie na budowę w przypadku wszystkich budynków. Od tego, do jakiej kategorii geotechnicznej jest zaliczany konkretny obiekt, zależy od jego przeznaczenia, rozmiaru, głębokości posadowienia a także od skomplikowania podłoża gruntowego. W przypadku obiektów większych o nietypowej konstrukcji lub które mają być posadowione w złożonych lub skomplikowanych warunkach gruntowych, konieczne może być jest sporządzenie dodatkowej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. O tym, do jakiej kategorii jest zaliczany dany budynek, decyduje jego projektant.
Do pierwszej kategorii geotechnicznej zalicza się m.in. większość budynków jednorodzinnych posadowionych na terenach o prostych łatwych warunkach gruntowych. Druga kategoria to budynki wznoszone na gruntach w prostych i złożonych warunkach gruntowych, gdzie wykonuje się fundamenty głębokie lub bezpośrednie wymagające bardziej szczegółowego rozpoznania. Do drugiej kategorii zaliczają się również wysokie nasypy i ściany oporowe, głębokie wykopy oraz przyczółki i filary mostowe. Kategoria trzecia to budynki wznoszone w skomplikowanych warunkach gruntowych, a także wszelkiego rodzaju budowle nietypowe, m.in. budynki wysokościowe, zabytkowe i monumentalne, tunele czy też obiekty energetyki itp.
Badania geologiczne
Badania geologiczne niezbędne do opracowania potrzebnej dokumentacji mogą mieć różny charakter. W przypadku opinii geotechnicznej wykonuje się odwierty i sondowania, które pozwalają na określenie rodzaju i stanu gruntu a także przebiegu poszczególnych warstw w obrębie planowanej inwestycji. Niekiedy pobierane są próbki gruntu do badań laboratoryjnych. Na podstawie kompletu badań sporządza się odpowiednią dokumentację opracowaną przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia geologiczne.