Stal jest jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Swoją wielką popularność oraz szerokie spektrum zastosowań zawdzięcza doskonałym właściwościom. Stal jest bowiem: wytrzymała, trwała, odporna na korozję oraz działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych, twarda, ale także spawalna i plastycznie oraz cieplnie obrabialna. Składa się z żelaza i innych pierwiastków takich, jak np.: węgiel, mangan, fosfor, siarka, nikiel czy chrom. W zależności od dokładnego składu chemicznego metal ten zyskuje różne właściwości. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak w dzisiejszych czasach określa się skład chemiczny stali.
Z czego składa się stal?
Podstawowym składnikiem stali jest żelazo. Dodaje się do niego maksymalnie 2,1% węgla i w ten sposób powstaje stop znany wszystkim jako stal. Węgiel jest bardzo ważnym składnikiem, który ma znaczący wpływ na właściwości mechaniczne stali. Im więcej węgla jest w danym stopie, tym jest on twardszy i mniej plastyczny, ale jednocześnie staje się bardziej wytrzymały na rozciąganie. Chrom zwiększa wytrzymałość, twardość, hartowność i udarność stali. Nikiel również zwiększa jej wytrzymałość i twardość, dlatego wykorzystuje się go przy produkcji stali kwasoodpornych i żaroodpornych. Innymi pierwiastkami występującymi w stali są: mangan, krzem, aluminium, molibden, wolfram, kobalt, wodór, siarka, fosfor, azot, a także tlen, który powoduje znaczne pogorszenie jej wszystkich własności mechanicznych, dlatego należy za wszelką cenę dążyć do zminimalizowania jego zawartości w gotowym stopie.
Każdy pierwiastek dodany do składu stali ma bezpośredni wpływ na jej właściwości. Posiadając kompletne i wiarygodne informacje dotyczące składu chemicznego stali, można upewnić się, czy dany surowiec jest zgodny z normami i czy odpowiada specyfikacji. Tylko oznaczając dokładną zawartość zarówno pierwiastków głównych, jak i śladowych, można mieć pewność, że dany materiał jest odpowiedniej jakości. Dzięki badaniom laboratoryjnym można wyeliminować ryzyko ewentualnych awarii spowodowanych defektami materiału lub jego niezadowalającą jakością.
Na czym polega określanie składu chemicznego stali?
Jeżeli chcesz określić dokładny skład chemiczny stali, powinieneś zgłosić się do akredytowanego laboratorium budowlanego. Tylko w takich miejscach można wykonać wszystkie badania zawiązane z oznaczeniami chemicznymi stali. Precyzyjne określenie składu chemicznego badanego materiału przeprowadza się na podstawie analiz spektrometrycznych. Analiza składu chemicznego stali to badanie, które przeprowadza się szybko na podstawie wyciętych fragmentów konstrukcji stalowej. Urządzenie, które jest używane do detekcji składu chemicznego to spektrometr iskrowy. Przy jego pomocy można przeprowadzić szybkie i precyzyjne oznaczenie składu chemicznego, które zaliczane jest do badań seminiszczących.