Akredytacja to dokument, który potwierdza wysoką jakość wykonywanych w danym laboratorium drogowym badań. Jest ona wystawiana przez jednostkę akredytującą, która potwierdza, że laboratorium działa zgodnie z udokumentowanym systemem zarządzania oraz posiada kompetencje potrzebne do przeprowadzania konkretnych badań. Wszystkie zasady, według których przeprowadzana jest akredytacja, są zawarte w międzynarodowych normach i wytycznych dotyczących wymagań zarówno dla jednostek akredytujących, jak i akredytowanych podmiotów.
Czy akredytacja jest obowiązkowa dla każdego laboratorium drogowego?
Akredytacja laboratoriów drogowych nie jest obowiązkowa. Ma ona charakter dobrowolny, więc nie każde laboratorium musi się jej poddawać, ale jeśli zdecyduje się na ten krok, powinno spełniać wszystkie określone w stosownych dokumentach wymagania akredytacyjne. Akredytacja to gwarancja, że w danym laboratorium pracują przeszkoleni i doświadczeni specjaliści, którzy dysponują opracowaną i sprawdzoną metodologią postępowania, a sprzęt wykorzystywany do pobierania próbek oraz realizowania poszczególnych badań jest najwyższej jakości.
Dlaczego warto korzystać z usług akredytowanych laboratoriów drogowych?
Jeżeli chcesz skorzystać z usług laboratorium drogowego, najlepiej znajdź takie, które posiada akredytację. Certyfikat akredytacji nie tylko potwierdza wysoką jakość świadczonych przez nie usług, ale jest także gwarantem spójności pomiarowej. Dzieje się tak, gdyż w ramach akredytacji sprawdzane są wszystkie mierniki. Każdy z nich musi posiadać certyfikat. Akredytacja to także pewność, że dane laboratorium stosuje metodykę pomiarów zgodną z uznanymi międzynarodowymi metodami pomiarowymi, które są określone w normach i wytycznych. Dzięki temu wiesz, że wyniki wszystkich pomiarów są rzetelne i wiarygodne.
Decydując się na usługi akredytowanego laboratorium drogowego, masz również pewność, że wszyscy pracownicy wykonujący pomiary, są do tego zadania odpowiednio przygotowani i przeszkoleni, a stan ich wiedzy jest regularnie aktualizowany. Laboratorium, które uzyska autoryzację, musi mieć bowiem przygotowany i wdrożony w życie plan szkoleń pracowników. W Polsce istnieje tylko jedna jednostka akredytująca — Polskie Centrum Akredytacji.