Wykonujemy badanie gruntu płytą dynamiczną w celu oznaczenia dynamicznego modułu odkształcenia Evd. Badanie za pomocą lekkiej płyty dynamicznej nie wymaga obciążenia przeciwwagą, dzięki czemu może zostać przeprowadzone praktycznie wszędzie – również w miejscach trudno dostępnych, takich jak wykopy. Może być stosowane nie tylko przed rozpoczęciem inwestycji, ale również podczas jej realizacji. Jest tańszą alternatywą dla badania VSS, wykorzystującego płytę obciążaną statycznie.
Na czym polega badanie płytą dynamiczną?
Badanie płytą dynamiczną polega na wykonaniu kilku – zazwyczaj trzech – pomiarów za pomocą specjalnie do tego celu stworzonego urządzenia. Moduł odkształcenia określany jest poprzez dynamiczne obciążenie płyty leżącej na gruncie za pomocą drugiej płyty, spadającej z określonej wysokości. Badanie płytą dynamiczną pozwala uzyskać informacje między innymi na temat prędkości osiadania gruntu, jego nośności i stopnia zagęszczenia. Czynniki te mają duże znaczenie dla stabilności powstającej w danym miejscu konstrukcji.
Badanie płytą dynamiczną znajduje zastosowanie w kontroli powierzchniowych warstw podłoża. Metoda ta stosowana jest przy inwestycjach budowlanych, a także drogowych. Sprawdza się również przy ocenie podłoża na terenie, na którym pracować ma ciężki sprzęt budowlany.
Gdzie stosuje się badanie płytą dynamiczną?
Badanie płytą dynamiczną sprawdza się w szczególności w trakcie budowy dróg, nasypów i skarp, fundamentów czy projektowania infrastruktury wodnej oraz kanalizacyjnej. W trakcie wykonywania dróg, autostrad czy innych tras o znaczeniu komunikacyjnym, przeprowadzenie badania zagęszczenia płytą dynamiczną umożliwia weryfikację optymalnego poziomu wilgotności gleby pod warstwami nawierzchni. W ramach budowy nasypów z kolei ten rodzaj testu pomaga w określeniu tego, czy dana mieszanka gruntu będzie zapewniać odpowiednią stabilność oraz zmniejszy ryzyko osiadania budynku.
Badanie płytą dynamiczną sprawdzi się też w trakcie budowy zapór i kanałów, aby zweryfikować trwałość gruntu i jego zdolność do przenoszenia obciążeń hydraulicznych. Analiza stosowana jest też do oceny parametrów gruntu po fundamenty. Dzięki uzyskanym wynikom można upewnić się, czy grunt ma odpowiednią nośność, aby przenosić określone obciążenia.
Jakie zalety ma badanie płytą dynamiczną?
Do podstawowych zalet tego rodzaju testów zalicza się mobilność samego urządzenia oraz możliwość wykonania badania w trudno dostępnych miejscach. Aparatura lekkiej płyty składa się z płyty obciążeniowej, obciążnika oraz elektrycznego miernika. Całe urządzenie ma niewielką wagę, dlatego można je zastosować szybko i bez problemu w różnych miejscach – przenosząc z jednego punktu do drugiego. W odróżnieniu od płyty VSS badanie płytą dynamiczną nie wymaga też zastosowania przeciwwagi (która nie zawsze jest dostępna na budowie).
Zapraszamy do kontaktu z naszym akredytowanym laboratorium budowlanym i drogowym GRUPA BARG, gdzie wykonujemy badania płytą dynamiczną.