Certyfikaty w budownictwie są bardzo ważne, ponieważ są często dokumentami świadczącymi o dopuszczeniu danego wyrobu budowlanego do obrotu i powszechnego stosowania. Certyfikaty są specjalistycznymi dokumentami, które potwierdzają zgodność produktu z obowiązującymi normami, a także stwierdzają spełnianie przez producenta wymogów formalnych związanych z zakładową kontrolą produkcji. Znaczący udział wyrobów budowlanych w spełnieniu wymogów bezpieczeństwa obiektów wymaga często potwierdzenia ich właściwości oraz uzyskania przez producenta certyfikatu. Wyroby, jako budulec, muszą spełniać odpowiednie normy między innymi odnośnie do: stateczności i nośności, bezpieczeństwa pożarowego czy zrównoważonego wykorzystywania surowców.
Rodzaje certyfikatów
Podstawowymi dokumentami stanowiącymi podstawę certyfikacji w naszym kraju są: Polskie Normy, Europejskie Normy oraz inne dokumenty techniczne. W zależności od systemu oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych, producent może być zobligowany do uzyskania certyfikaty zakładowej kontroli produkcji, obejmującego dany wyrób lub grupę wyrobów budowlanych. Dodatkowo, wyroby powinny być opatrzone oznakowaniem B w systemie krajowym oraz oznakowaniem CE, w przypadku norm z grupy zharmonizowanych dokumentów technicznych.
Kto wydaje certyfikaty budowlane?
Certyfikaty w budownictwie wydawane są przez uprawnione do tego jednostki, podlegające stałemu nadzorowi strony trzeciej – Polskiemu Centrum Akredytacji.
Na czym polega proces certyfikacji i jak się do niego przygotować?
Proces certyfikacji to złożona procedura, którą rozpoczyna wykonanie badań wstępnych lub badań typu wyrobu. Następnie producent zobligowany jest do opracowania i wdrożenia procedur zakładowej kontroli produkcji, np. w postaci Księgi ZKP. Dodatkowo sporządza się deklarację właściwości użytkowych lub krajową deklarację właściwości użytkowych oraz oznakowanie CE lub B. W przypadku wyrobów, które podlegać będą certyfikacji producent zwraca się do uprawionej jednostki, po czym przeprowadzana jest ocena. Jej pozytywny wynik uprawnia producenta do posługiwania się certyfikatem oraz wprowadzania lub udostępniania na rynku wyrobu budowlanego.