Mykologia to dział biologii, który w centrum swojego zainteresowania stawia badanie grzybów. Zajmuje się badaniem ich budowy, fizjologii oraz, co najważniejsze z naszego punktu widzenia – ich wpływem na życie i zdrowie ludzi. Grzyby mogą bowiem rozwijać się praktycznie w każdym środowisku, ich występowanie zaobserwowano we wszystkich strefach klimatycznych, zarówno na lądach, jak i w wodach. Obecnie dysponujemy dokładnym naukowym opisem około 70 tysięcy gatunków grzybów, a ta liczba stale rośnie, ponieważ każdego roku rozpoznaje się, bada, a następnie opisuje około 1700 nowych gatunków! Naukowcy przypuszczają, że na świecie żyje około miliona gatunków grzybów. Mogą żyć wszędzie, nawet na powierzchniach materiałów budowlanych.
Gdzie najczęściej rozwijają się grzyby?
Grzyby pojawiają się na różnych powierzchniach szczególnie tych, które narażone są na działanie wilgoci. Najczęściej rozwijają się na zawilgoconych murach, stropach, w okolicach okien, na narożnikach, na elementach drewnianych i wykończeniowych (takich jak tynki, tapety czy płyty gipsowo-kartonowe). Grzyby na różnych materiałach budowlanych to nie tylko problem natury estetycznej. Stanowią też realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Grzyby i pleśnie żyjące na naszych ścianach mogą wywoływać u nas różne choroby i alergie. Różne gatunki grzybów wytwarzają tzw. mykotoksyny, które są szkodliwe dla ludzkich organizmów. Są to mikroskopijne cząstki, które zazwyczaj dostają się do naszych organizmów drogą oddechową (np. są transportowane razem z drobinkami kurzu).
Jak grzyby i pleśnie z materiałów budowlanych mogą wpływać na nasze zdrowie?
Toksyny wytwarzane przez grzyby i pleśnie mogą wywoływać różne choroby układu oddechowego, ostre albo przewlekłe zatrucia, astmę, alergie, przewlekłe bóle głowy, mięśni i stawów, a także w znaczący sposób osłabiać nasz system odpornościowy. Wpływ toksyn produkowanych przez grzyby i pleśnie nie ogranicza się jedynie do wymienionych wcześniej dolegliwości, mogą one także niekorzystnie wpływać na naszą koncentrację, pamięć, działanie układu trawiennego, a nawet wywoływać depresję.
Czym zajmuje się mykologia budowlana?
Mykologia budowlana to specyficzna interdyscyplinarna gałąź wiedzy, która zajmuje się problemem rozwoju grzybów i pleśni na materiałach budowlanych. Bada, w jaki sposób obecność tych mikroorganizmów wpływa na stan techniczny budynków oraz jakie problemy może wywoływać. Grzyby rozwijające się na materiałach budowlanych prowadzą do znacznego pogorszenia ich jakości i stanu technicznego. Obecność tych mikroorganizmów na tego typu materiałach nazywana jest biokorozją, ponieważ osłabiają materiały budowlane w sposób zbliżony do zwykłej korozji występującej na powierzchniach metalowych. Jeżeli mamy podejrzenie obecności grzyba w naszym domu, powinniśmy zlecić wykonanie specjalnej ekspertyzy budowlanej z zakresu mykologii. Dzięki rozpoznaniu gatunku grzyba lub pleśni można wdrożyć odpowiednie postępowanie, które pozwoli zwalczyć wilgoć i zahamować rozwój tych szkodliwych mikroorganizmów. Szybko podjęte działania mogą pozwolić nam uniknąć wielu zagrożeń (np. chorób mieszkańców, kosztownych remontów lub nawet zawalenia się budynków zaatakowanych przez grzyby).