Jastrych anhydrytowy jest coraz powszechniej stosowaną odmianą wylewki podłogowej. Anhydryt to pewna odmiana gipsu i jego właściwości są zbliżone do tej substancji.
Mimo że anhydrytowi daleko do popularności tradycyjnego cementu, to w wielu aspektach znacznie go przewyższa. Docenia to coraz większa liczba decydujących się na wykorzystanie właśnie jastrychu anhydrytowego.
Ważną cechą wylewki anhydrytowej są jej właściwości poziomujące, a to ze względu na płynną konsystencję. Z tego powodu jastrych anhydrytowy nie wymaga układania zbrojenia przeciwprężnego.
Inną zaletą tego rodzaju wylewki jest brak konieczności dodatkowej pielęgnacji oraz bardzo szybkie schnięcie.
Jeśli chodzi o wytrzymałość na ściskanie czy giętkość, a także przewodzenie ciepła, to są cechy zależące od producenta danego wyrobu.
Warto pamiętać, że anhydryt nie radzi sobie dobrze z wilgocią i nie jest odporny na zamoczenie – w takiej sytuacji traci swoją wytrzymałość, stąd nie jest raczej wskazany w pomieszczeniach kuchennych czy piwnicznych, w których może panować wilgoć.
Ważną rzeczą przed położeniem drewnianej podłogi na przygotowane podłoże z podkładem jest sprawdzenie jego wytrzymałości na ścinanie powierzchni.
W tym celu dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia Pressomess, przeznaczonego do badań seminiszczących, mających na celu sprawdzenie, jak zachowa się podkład podłogowy przy układaniu na nim podłogi drewnianej. Taka procedura pozwala na uniknięcie powstania uszkodzeń podłogi podczas późniejszego użytkowania.
Dzięki pomiarowi wytrzymałości na ścinanie, a nie rozciąganie, urządzenie potrafi dokładnie oddać rzeczywisty stosunek obciążenia.
Wartość wytrzymałości podłoża odczytuje się prosto ze wskaźnika.
Działanie urządzenia jest naprawdę proste – PressoMess należy ustawić pomiędzy dwoma klockami drewnianymi przyklejonymi do badanego podłoża. Pod wpływem przekręcania w prawą stronę ręcznego koła, siła powoduje ścięcie krótszego z klocków.
Pomiar odbywa sie za pomocą specjalnej wskazówki, która pokazuje zapamiętaną maksymalną siłę podczas ścinania.
Taki pomiar przekłada się bezpośrednio na określenie odporności podłoża.