W naszej ofercie znajdą Państwo również badania mykologiczne. Mykologia budowlana to dziedzina, która pozwala rozpoznać konkretne gatunki grzybów i pleśni rozwijających się w obiektach, co z kolei daje określone narzędzia, by pozbyć się niechcianego sąsiedztwa, a tym samym uchronić konstrukcję przed dalszą degradacją, a użytkowników budynków przed szkodliwym wpływem grzybów na ich zdrowie. Grzyby budowlane najlepiej rozwijają się w strefach zawilgoconych i słabo wentylowanych stąd najczęstszym miejscem ich bytowania są narożniki budynków, okolice przyokienne, czy te części murów, które zostały źle odizolowane przed wpływem opadów atmosferycznych oraz wód powierzchniowych i gruntowych. Największą destrukcję grzyby budowlane wywołują przede wszystkim w obiektach drewnianych lub budynkach o tradycyjnej, a zatem drewnianej konstrukcji, prowadząc często do konieczności wymiany części lub całości konstrukcji. W budowlach murowanych problem ten dotyczy zazwyczaj części piwnicznych budynków zabytkowych i przeważnie jest nieco prostszy do usunięcia. Wiąże się to z osuszeniem murów, zabezpieczeniem budynku przed wpływem wilgoci oraz zapewnieniu odpowiedniej wentylacji.
Warto podkreślić, że koniecznym czynnikiem rozwojowym grzybni jest obecność pożywienia. Jest to przeważnie drewno lub inne elementy powstałe na bazie celulozy, a zatem papierowe tapety lub inne komponenty wykończeniowe. Innym ważnym czynnikiem, który niezbędny jest do rozwoju grzybni, jest wspomniana już wilgotność. Przyjmuje się, że optymalny poziom wilgotności to przedział między 27 i 40 procentami, a w środowiskach suchych, a zatem poniżej 20%, a także mokrych – czyli tych, które cechują się wilgotnością 60-procentową i wyższą, grzyby raczej nie rozwijają się. Trzeba jednak zauważyć, że występują wyjątki od nakreślonej reguły, czego dobrym przykładem jest grzyb domowy właściwy. Pośród innych czynników, które wpływają na szybkość rozwoju grzybów, należy wymienić temperaturę, poziom nasłonecznienia oraz fakt, czy w pomieszczenia są wietrzone.
Nie można przejść obojętnym także wobec tematu szkodników biologicznych, które w równie skuteczny sposób i często synergistycznie wraz z grzybami budowlanymi wpływają na degradację konstrukcji drewnianej budynków. Do szkodników tych zalicza się przede wszystkim owady, z których w polskich realiach prym wiodą „Spuszczel Pospolity” i „Kołatek domowy”.
Likwidacja grzybów oraz szkodników biologicznych to proces złożony i nierzadko czasochłonny. Warto jednak podkreślić, że podstawą do skutecznie i prawidłowo przeprowadzonych działań są właśnie badania mykologiczne. Tylko dzięki precyzyjnej analizie problemu, która jest nieodzowną częścią ekspertyzy i opinii technicznej, można namierzyć źródło problemu, oraz wprowadzić odpowiednie kroki i systemy naprawcze.
Co obejmuje badanie mykologiczne?
Badanie mikologiczne może być przeprowadzone wyłącznie przez doświadczonych specjalistów, którzy ocenią poziom zagrożenia, zdiagnozują przyczynę i opracują plan naprawczy w formie wyeliminowania czynnika powodującego niszczenie materiałów. Za pomocą nowoczesnych urządzeń i technologii przeprowadzane są początkowo wstępne badania i szczegółowe określenie stanu obiektu. Sprawdza się także materiały budynku, mierzy warunki otoczenia i weryfikuje zagrożenia, jakie na niego oddziałują.
Następny etap to precyzyjne pomiary wilgotności budynku oraz konkretnych materiałów. Przeprowadzana jest również diagnostyka pod względem zagrożeń i przyczyn ich występowania. Badanie mikologiczne to też pomiar temperatury, jaka panuje w poszczególnych częściach obiektu. Finalnym efektem badania jest przygotowanie szczegółowej dokumentacji, która zawiera dokładny opis zagrożenia.
Badania w tym zakresie obejmują również mikroskopową analizę próbek, aby dokonać klasyfikacji zagrożenia. Analizie poddaje się też próbki pobrane od osób przybywających w danym obiekcie. Weryfikowana jest również jakość powietrza w obszarze wokół budynku (np. oczyszczalni ścieków, ubojni zwierząt czy innych narażonych na skażenie mikrobiologicznie miejsc).
Na podstawie przeprowadzonych badań sporządzana jest też opinia mykologiczna, która zawiera informacje w zakresie stanu badanego obiektu, a także rekomendacji mających za zadanie wyeliminowanie zagrożenia.
Zachęcamy do zapoznania się z całą akredytowanego laboratorium budowlanego i drogowego GRUPA BARG, gdzie wykonujemy bardzo dokładne analizy mykologiczne.