Kupując działkę pod inwestycję budowlaną, należy zbadać i określić rodzaj znajdującego się na niej gruntu. Ma on bowiem bezpośredni wpływ na sposób, w jaki ów teren może być użytkowany. Nie zawsze grunt nadaje się do uprawy roślin czy budowy domu. Aby upewnić się, że podłoże na działce jest odpowiednie do bezpiecznego posadowienia na nim budynku, warto przeprowadzić stosowne badania geotechniczne.
Jaki wpływ na budowę ma dobre zagęszczenie gruntu i jak je zbadać?
Dobre zagęszczenie gruntu ma bezpośredni wpływ na jego stabilność, nośność i stateczność. W przypadku gruntów spoistych zwiększa też ich odporność na oddziaływanie wody i mrozu. Jakość i zagęszczenie gruntu ma wpływ na trwałość, wytrzymałość i stabilność całej konstrukcji, jaka ma zostać na nim wzniesiona. Dobrze przygotowane podłoże sprawi, że budynek, który na nim powstanie, nie będzie m.in. narażony na nierównomierne osiadanie, a zatem jego ściany nie będą pękać, będzie też całkowicie bezpieczny dla użytkowników.
Aby ocenić stopień zagęszczenia danego gruntu, wykonuje się badanie płytą dynamiczną. Pozwala ono ponadto sprawdzić, z jaką prędkością osiada podłoże oraz jaka jest jego nośność. Badanie to polega na dynamicznym obciążaniu leżącej bezpośrednio na gruncie płyty przy pomocy drugiej płyty, która jest na nią zrzucana z określonej wysokości. Podczas jednego badania przeprowadzane są zazwyczaj trzy pomiary, dzięki czemu ich wyniki są wiarygodne i miarodajne. Na podstawie uzyskanych danych wyliczany jest następnie moduł odkształcenia (Evd).
Co można zrobić, gdy okaże się, że grunt nie ma właściwego stopnia zagęszczenia?
Jeżeli w wyniku przeprowadzonych badań okaże się, że grunt nie jest dostatecznie zagęszczony, można dobrać optymalną metodę jego mechanicznego zagęszczenia. Na różnych rodzajach gruntu stosuje się różne metody zagęszczania. Aby uzyskać odpowiedni stopień zagęszczenia podłoża gwarantujący stabilność i trwałość stawianemu na nim budynkowi, wykorzystuje się zazwyczaj maszyny ugniatające (np. walce), wibracyjne (np. płyty), oraz ubijające (np. ubijaki). Wybór odpowiedniej metody sztucznego zagęszczania gruntu musi być zawsze dopasowany do jego rodzaju i wilgotności.