Zaczyn cementowy po stwardnieniu powinien charakteryzować się stałością objętości. W przeciwnym razie może powodować obniżenie końcowej wytrzymałości i większą podatność na zniszczenie betonów czy też zapraw, w miejscach zastosowania. Przy badaniu stałości objętości zaczynu cementowego stosowana jest metoda Le Chateliera, wykorzystująca specjalnie do tego celu przeznaczone pierścienie.
Stałość objętości – dlaczego ta cecha jest ważna?
Dobrej jakości cement musi spełniać szereg wymogów, wśród których wymienić należy między innymi stałość objętości. Wykonywane przez naszą firmę badania cementu pozwalają zweryfikować, czy zaczyn cementowy po stwardnieniu zachowuje stałą objętość, czy też wykazuje niekorzystną zmianę objętości w czasie.
Zmiana objętości cementu może być spowodowana zbyt dużą zawartością tlenku magnezowego, związków siarki lub wolnego tlenku wapniowego. Obecność wymienionych składników w dużej ilości powoduje powstawanie naprężeń, prowadzących do pojawiania się rys i spękań. Uszkodzenia te zaś obniżają wytrzymałość i przyspieszają proces niszczenia. Dlatego właśnie badanie stałości objętości cementu jest tak ważne. Umożliwia dobranie materiału spełniającego najwyższe standardy, gwarantującego odpowiednią wytrzymałość i trwałość betonów oraz zapraw.
Badanie stałości objętości przy pomocy pierścieni Le Chateliera
W naszych laboratoriach wykonujemy badania stałości objętości metodą Le Chateliera zgodnie z normą PN-EN 196-3:2016-12. Badania prowadzone są w ściśle określonych warunkach – w temperaturze 20 ± 2°C, przy wilgotności względnej wynoszącej co najmniej 65%. Do badania wykorzystywane są pierścienie Le Chateliera. Pierścienie te są wykonane ze sprężystej taśmy miedziowo-cynkowej zaopatrzonej w igły pomiarowe.
Podczas badania zaczyn cementowy umieszczany jest w pierścieniu, a następnie zanurzany w łaźni wodnej. Po zakończeniu wiązania dokonywany jest pomiar zmiany odległości końcówek igieł. Wynik badania podawany jest w milimetrach. Aby spełniać wymogi dotyczące zastosowania w budownictwie, nie powinien on przekraczać 10 mm.