Wykonujemy badanie gruntu płytą dynamiczną w celu oznaczenia dynamicznego modułu odkształcenia Evd. Badanie za pomocą lekkiej płyty dynamicznej nie wymaga obciążenia przeciwwagą, dzięki czemu może zostać przeprowadzone praktycznie wszędzie – również w miejscach trudno dostępnych, takich jak wykopy. Może być stosowane nie tylko przed rozpoczęciem inwestycji, ale również podczas jej realizacji. Jest tańszą alternatywą dla badania VSS, wykorzystującego płytę obciążaną statycznie.
Na czym polega badanie płytą dynamiczną?
Badanie płytą dynamiczną polega na wykonaniu kilku – zazwyczaj trzech – pomiarów za pomocą specjalnie do tego celu stworzonego urządzenia. Moduł odkształcenia określany jest poprzez dynamiczne obciążenie płyty leżącej na gruncie za pomocą drugiej płyty, spadającej z określonej wysokości. Badanie płytą dynamiczną pozwala uzyskać informacje między innymi na temat prędkości osiadania gruntu, jego nośności i stopnia zagęszczenia. Czynniki te mają duże znaczenie dla stabilności powstającej w danym miejscu konstrukcji.
Badanie płytą dynamiczną znajduje zastosowanie w kontroli powierzchniowych warstw podłoża. Metoda ta stosowana jest przy inwestycjach budowlanych, a także drogowych. Sprawdza się również przy ocenie podłoża na terenie, na którym pracować ma ciężki sprzęt budowlany.